Moje umiejętności

Logo Kamil Wyremski Tworzenie stron www

O mnie

Tworzeniem stron internetowych zajmuję się już od kilku lat. W miarę wprowadzania na rynek nowych technologii staram się je wykorzystywać przy swoich projektach, dzięki czemu tworzone przeze mnie strony są coraz bardziej funkcjonalne, a ich wygląd nie odbiega od wyglądu stron tworzonych przez duże, profesjonalne firmy.

Umiejętności

Przy tworzeniu stron wykorzystuję następujące technologie:

HTML5

Jest to obecnie wykorzystywany język do tworzenia stron internetowych. W porównaniu do wcześniejszych wersji oferuje nowe możliwości, nowe tagi html, dzięki czemu strony mogą być bardziej semantyczne (a to ułatwia wyszukiwarkom prawidłowe ich zindeksowanie), responsywne (prawidłowo wyświetlane na urządzeniach o różnych rozdzielczościach ekranu, np. na urządzeniach mobilnych) oraz mogą oferować nowe funkcjonalności.

CSS3

Czyli Kaskadowe Arkusze Stylów. To język służący do opisu wyglądu strony www. CSS pozwala przenieść formatowanie nawet najpiękniejszych, najbardziej złożonych stron do innego dokumentu — tzw. arkusza stylów. Dzięki temu kod strony jest jasny, prosty i czytelny. CSS3 oferuje także nowe możliwości niedostępne w poprzednich standardach, dzięki czemu Twoje strony wyglądają jeszcze bardziej profesjonalnie.

JavaScript

Obecnie prawie żadna strona nie działa bez skryptów JavaScript. Dzięki nim możliwe jest zamieszczenie na stronach samo wypełniających się pól tekstowych, wyskakujących menu, slajdów, aplikacji typu webmail – a to tylko mała część ich możliwości. Żeby ułatwić korzystanie z tego języka i wprowadzić nowe możliwości, powstało wiele bibliotek programistycznych, jedną z nich jest:

jQuery

Jest to lekka biblioteka programistyczna dla języka JavaScript. Pozwala ona osiągnąć interesujące efekty animacji, dodać dynamiczne zmiany strony, wykonać zapytania AJAX. Większość pluginów i skryptów opartych na jQuery działa na stronach, nie wymagając zmian w kodzie HTML. Dużą zaletą jest także to, że skrypty działają poprawnie na każdej przeglądarce.

PHP7

Jest to język programowania, umożliwiający generowanie strony internetowej w czasie rzeczywistym. Jest najczęściej stosowany do tworzenia skryptów po stronie serwera WWW.

MySQL

Jest to dość łatwy w obsłudze system zarządzania bazami danych. Służy przechowywaniu dowolnych danych w formie tzw. relacji, czyli tabel o ustalonym układzie kolumn i zmiennej liczbie wierszy – wiersze stanowią przechowywane w bazie dane.