Wpis ten poświęcony jest dwom frameworkom: W3.CSS dla styli CSS oraz W3.JS dla JavaScript
Framework W3.CSS
Oficjalna dokumentacja tego frameworka znajduje się na stronie https://www.w3schools.com/w3css/default.asp
Ogólnie jest to zestaw stylów CSS, które pomagają stworzyć podstawowy szkielet strony. Sam framework jest znacznie mniejszy i łatwiejszy zarówno w nauce jak i w użyciu od innych tego typu (jak np Bootstrap, Foundation, Semantic UI). Style są kompatybilne z wszystkimi przeglądarkami. Oprócz tego biblioteka ułatwia tworzenie responsywnych stron www (poprzez wbudowany grid).
Aby go używać w swoim projekcie nawet nie musimy go pobierać na swój serwer. Wystarczy w sekcji head naszej strony dodać znacznik:
<link rel="stylesheet" href="https://www.w3schools.com/w3css/4/w3.css">
Kolejnym plusem jest bardzo rozbudowana dokumentacja. Jest napisana w sposób łatwy do zrozumienia nawet przez osoby zaczynające swoją przygodę z tworzenie stron www. Myślę, że na niewielkich projektach można śmiało używać tego frameworka.
Np. popularny framework Bootstrap jest czasem krytykowany za to, że jest użyty na stronie tylko ze względu na grid (ułatwiający tworzenie responsywnych stron). W takim przypadku można użyć jako alternatywy W3.CSS, którego waga w kB jest znacznie mniejsza.
Pełny spis dostępnych stylów znajduje się na stronie https://www.w3schools.com/w3css/w3css_intro.asp
Framework W3.JS
Link do oficjalnej dokumentacji: https://www.w3schools.com/w3js/default.asp
W3.JS to darmowy framework języka JavaScript. Umożliwia łatwiejszą realizację pewnych czynności w JavaScript jak np. poruszanie się po drzewie DOM dokumentu html, edycja klas elementów, sortowanie oraz pobieranie danych przez ajax-a.
Sama biblioteka jest znacznie mniejsza od innych bibliotek JavaScript oraz łatwiejsza w użyciu i nauce.
Tą bibliotekę też możemy używać nie pobierając jej nawet na swój serwer, wystarczy przed jej wykorzystaniem w kodzie strony dodać znacznik:
<script src="https://www.w3schools.com/lib/w3.js"></script>
Spis wszystkich możliwych opcji znajduje się na stronie: https://www.w3schools.com/w3js/w3js_intro.asp
Myślę, że jest to całkiem ciekawa alternatywa w przypadku gdy np. używamy bibliotek jQuery tylko do poruszania się po drzewie DOM. To samo możemy wykonać z biblioteką W3.JS, która waży znacznie mniej.
Podsumowanie
Szczerze, w momencie pisania tego bloga nie wykorzystałem żadnej z powyższych bibliotek, choć mam to w planach jak trafi się jakiś mniejszy projekt:)
Jeśli macie jakieś doświadczenia z tymi frameworkami to zapraszam do komentowania!
Aktualizacja z dnia 9.10.2017:
Stworzyłem już projekt oparty o te frameworki, znajduje się on na stronie: http://stopalergii.kalisz.pl/