W tym wpisie przestawię pokrótce moją przygodę z tworzeniem motywu bazowego dla WordPressa. W oparciu o ten motyw mogę tworzyć indywidualne strony dla klientów oparte o WordPress.
Link do repozytorium: https://github.com/kamilwyremski/itworksb5
Postanowiłem częsciowo się oprzeć o już gotowy motyw dla WordPressa o nazwie StrapPress. Pomógł mi on też w nauce tworzenia motywu pod WordPress.
Do oscylowania strony i podstawowych funkcji JS używam Bootstrapa 5.
Wykorzystuje też wtyczkę Advanced Custom Fields w wersji PRO, więc jeśli chcesz wykorzystać wszystkie możliwości motywu, musisz zakupić stosowną licencję na wtyczkę ACF. W folderze examples znajduje się przykładowy plik eskportu z ACF.
Najprostszą metodą instalacji jest wypakowanie plików z githuba do katalogu /wp-content/themes/itworksb5 i aktywowanie motywu w panelu admina.
Struktura plików i katalogów
WordPress częściowo narzuca nam strukturę podstawowych plików motywu o której możesz przeczytać w tym wpisie https://developer.wordpress.org/themes/basics/template-hierarchy/
Poniżej opisałem dodatkowe, dodane przeze mnie:
assets/ – katalog z kodem CSS i JS z Bootstrap5 (własne style dodałem w pliku style.css)
examples/ – katalog z konfiguracją wtyczki ACF
inc/ – dodatkowe pliki PHP m.in. z funkcjami do oscylowania paginacji, menu, komentarzy pod Boostrap oraz plik widget.php z umiejscowieniem widgetów w szablonie
languages/ – katalog z plikami tłumaczeń
template-parts/ – katalog z plikami PHP np. do karuzeli zdjęć, galerii zdjęć, FAQ. Do tych funkcji wymagana jest wtyczka ACF. W tym katalogu znajdują się również pliki odpowiedzialne za wygląd podstrony przy braku treści oraz przy wyszukiwaniu.
WooCommerce
Do motywu została dodana obsługa wtyczki WooCommerce. Nie jest to w sumie bardzo skomplikowane. Oprócz dodania w pliku functions.php informacji o obsłudze WooCommerce został dodany podstawowy wygląd strony (plik woocomerce.php) i trochę styli (które można dostosować w pliku woocommerce.css. Ustawienia można edytować w pliku inc/woocomerce.php – można zmienić ilość produktów w rzędzie (także minimalną i maksymalną), wielkość miniaturek itd. I sklep działa!
Podsumowanie
Szczerze kilka lat temu próbowałem stworzyć motyw pod WordPressa i niestety mi się nie udało. Teraz poszło w miarę gładko:) Odczucia pozytywne, nie było większych trudności, pewnie też dzięki temu, że mogłem przeanalizować dokładnie jak wygląda już gotowy motyw dla WordPressa. Póki co jeszcze nie tworzyłem żadnemu klientowi strony w oparciu o ten motyw ale gdy to zrobię to na pewno dodam tutaj tą informację. WordPress ma ten zasadniczy plus że mamy już gotowy cały panel administracyjny oraz możliwość dodawania naprawdę wielu wtyczek.
Zobacz też wpis: Tworzenie motywu potomnego w WordPress
Życzę powodzenia w tworzeniu własnych motywów pod WordPressa lub w dostosowywaniu istniejących.