WordPress – usuwanie „śmieci” z bazy danych

Logo Wordpress

Jeśli jesteś użytkownikiem WordPressa to zapewne zauważyłeś, że z upływem czasu, w miarę zmian szablonów, dodawania wtyczek lub nowych wpisów, baza danych stopniowo się „zaśmieca”. Dlaczego tak się dzieje? Przy zmianie szablonu w bazie danych często zostają elementy starego motywu, mimo tego, że teoretycznie go odinstalowujemy. Podobnie jest z wtyczkami. Nie każda z nich usuwa wszystkie swoje rekordy. A co powiedzieć o aktualizacji treści? Kiedy aktualizujesz swój wpis, każda jego zmiana jest zapisywana w bazie danych, nieważne czy zmienisz większą część wpisu, czy też tylko jedno słowo. W bazie danych zostaje zapisany każdy z wpisów, także zamiast jednego końcowego wpisu, czasem w bazie danych może pojawić się 10 jego wersji początkowych.

Nie da się ukryć, że tego typu dane nie są potrzebnie, a jedynie zabierają miejsce w bazie danych, przez co strona wolniej się ładuje. Dlatego warto zadbać o to, aby „wyrzucić śmieci” ze swojej bazy danych.

Jak to zrobić? Istnieje kilka możliwości. Zacznijmy od tej dla mniej doświadczonych użytkowników:

Wtyczka WP-Sweep

Istnieje wiele wtyczek, które umożliwiają wyczyszczenie bazy danych, jednak ostatnio zyskuje na popularności szczególnie jedna z nich, WP-Sweep. Jej zadaniem jest usunięcie z bazy danych między innymi takich elementów, jak: niepotrzebne kopie wpisów (o których pisałem wcześniej), usunięte lub niezatwierdzone komentarze, czy też komentarze będące spamem oraz wiele innych. Krótko mówiąc pozwala ona na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, zajmujących miejsce w bazie danych. Po instalacji wtyczki wszelkich zmian możemy dokonać w panelu administracyjnym, w zakładce Narzędzia –> Sweep. Możemy tam wybrać jakie elementy chcemy usunąć. Znajdziemy tam też opcję Sweep all, która pozwala na całkowite czyszczenie bazy danych.

Jeśli chodzi o bardziej zaawansowanych użytkowników, mogą oni wyczyścić odpowiednie tabele korzystając z panelu administracyjnego bazy danych (np poprzez phpMyAdmin). Więcej informacji w tym wpisie: Usuwanie szkiców postów w WordPressie

Należy pamiętać, że czyszczenie bazy danych jest procesem nieodwracalnym. Jeśli nie chcesz przypadkowo stracić danych, stwórz wcześniej kopię bezpieczeństwa bazy danych.