Poprawne wyświetlanie strony

Kod źródłowy strony HTML

Poprawne wyświetlanie strony we wszystkich popularnych przeglądarkach internetowych jest niezbędnym warunkiem, który powinna spełniać Twoja strona internetowa. Szczególnie dlatego, że aż 3 różne przeglądarki mają znaczący udział na rynku polskim:

– Google Chrome – 48%

– Internet Explorer – 19%

– Mozilla Firefox – 17%

(udział procentowy na dzień pisania tego postu)

Największe problemy dla programistów sprawiał od zawsze Internet Explorer. Najgorzej radzi sobie z obsługą nowo powstałych tagów i atrybutów HTML5. Wynika to z faktu, że między wydaniami kolejnych wersji mija dość dużo czasu.

Kaskadowe arkusze stylów – CSS

To najważniejszy element prawidłowego wyświetlania strony w różnych przeglądarkach. Ważne jest, żeby używać osobnych plików ze stylami, dzięki czemu oddzielimy prezentację od treści. Tym samym umożliwiając szybsze wczytywanie naszej strony w przeglądarce użytkownika.

Ustalenie prawidłowego kodowania

Na początku dokumentu html powinno zostać ustalone prawidłowe kodowanie strony. Najczęstsze używane w Polsce to UTF-8, a kolejne to ISO-8859-2. Ustawienie nieprawidłowego kodowania dokumentu HTML lub jego brak uniemożliwia wyświetlanie polskich znaków na stronie i powoduje błędy podczas walidacji W3C.

Korzyści z poprawnej walidacji W3C

  • Ruch na stronie – strona poprawnie napisana dla wszystkich przeglądarek będzie chętniej odwiedzana przez większą ilość użytkowników. Wpłynie to na ilość odwiedzających i będzie świadczyła o naszym profesjonalizmie.
  • Łatwość zmiany motywów i szaty graficznej – dzięki oddzieleniu stylów od treści można łatwo i szybko nanieść odpowiednie zmiany do wyglądu strony.
  • Wyszukiwarki – strona będzie miała większą wartość dla wyszukiwarek i dzięki temu będzie wyżej w wynikach wyszukiwania.